Płytki cementowe – magia wzorów i kolorów z Maroka

Płytki cementowe wykonywane przez naszych Przyjaciół w Maroku prezentujące bardzo wysoki poziom rzemiosła, jest to prawdziwa sztuka. Wytworzenie oryginalnej płytki cementowej wymaga czasu, doświadczenia i wiedzy. Jesteśmy dumni, że już od 2007 roku dostarczamy Wam ten unikalny produkt!

Płytki cementowe – magia wzorów i kolorów z Maroka

Płytki cementowe wykonywane przez naszych Przyjaciół w Maroku prezentujące bardzo wysoki poziom rzemiosła, jest to prawdziwa sztuka. Wytworzenie oryginalnej płytki cementowej wymaga czasu, doświadczenia i wiedzy. Jesteśmy dumni, że już od 2007 roku dostarczamy Wam ten unikalny produkt!

Płytki cementowe to przede wszystkim ciężka, ręczna praca, ale i piękny efekt. Każda płytka wykonywana jest osobno, brak produkcji taśmowej.

Czym naprawdę jest PŁYTKA CEMENTOWA?

Płytki cementowe (encaustic cement tiles, mosaicos hidraulicos, Zementfliesen) – to płytki podłogowe (oraz ścienne) wykonane z cementu przy użyciu oryginalnej technologii z XIX wieku. W jego drugiej połowie, w zachodniej Europie, nastąpił masowy rozwój technik budowlanych związanych z wykorzystaniem cementu. Opracowano sposób produkcji płytek formowanych metodą półsuchą na prasie hydraulicznej. Angielskie i hiszpańskie określenia tych płytek nawiązują bezpośrednio do tej metody: “encaustic” (enkaustyczny) możemy skojarzyć tu z odlewaniem warstwami, natomiast “hidraulicos” określa po prostu prasę hydrauliczną.

Płytki cementowe powszechnie wykorzystywano również w Polsce, powyżej klatka schodowa starego budynku w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Grunwaldzkiej bardzo blisko Galerii Bałtyckiej. Nie wiadomo ile lat mają te płytki, być może nawet ponad 100.

XIX wiek to czasy kolonializmu, produkcja “płytki hydraulicznej” została wyeksportowana przez państwa europejskie do kolonii, gdzie przyjęła się bardzo dobrze i bardzo szeroko. Dzięki temu “eksportowi” płytka cementowa przetrwała, gdyż w latach 50. XX wieku technika ta została prawie całkowicie wyparta z Europy przez masową produkcję tanich płytek ceramicznych, szczególnie gresowych.

Od lat 90. XX wieku płytki cementowe przeżywają swój renesans. Ludzie na całym świecie docenili ich unikatowość i obecnie funkcjonują one jako ekskluzywny materiał wykończeniowy. Obecnie klasyczne płytki cementowe produkowane są na dużą skalę m. in. w takich krajach jak: Maroko, Meksyk, czy Wietnam.

Plaża w Maroku…

Unikalne piękno – rysunek i kolor

Co odróżnia płytkę cementową od innych? Przede wszystkim jest to wielka ilość wzorów oraz niesłychane bogactwo kolorystyczne. Jak w żadnej innej technice produkcji, w płytkach cementowych spotykamy się z ofertami, które liczą często ponad 200 modeli i to tylko w standardzie, a przecież do tego dochodzą jeszcze różne wariacje w zakresie koloru…

Płytki cementowe, w łazience Patchwork kolorowy, w brodziku Patchwork czarno-biały

Gama proponowanych wzorów obejmuje chyba wszystkie możliwe, od prostych, geometrycznych (w tym oczywiście OP ART), poprzez bardzo skomplikowane, wielobarwne motywy. Znajdziemy wzory związane z orientem, secesyjne, wiktoriańskie oraz nowoczesne. Dodatkowo, co roku powstają autorskie kolekcje projektowane przez artystów. W tym miejscu nie sposób nie przywołać słynnej sześciokątnej płytki cementowej zaprojektowanej w 1904 roku przez Antonio Gaudiego. Płytka Gaudiego, to dziś powszechnie znana ikona architektury i sztuki.

Płytka cementowa 5010 w stylu Belle Époque we współczesnej łazience. Cień secesji w nowym wnętrzu.

Oprócz wielości wzorów należy jeszcze podkreślić przepiękne bogactwo kolorów jakie oferują płytki cementowe. Nasza podstawowa paleta liczy w tej chwili ok. 40 kolorów i cały czas eksperymentujemy z nowymi… Kolory proponowanych przez nas płytek przypominają te, które widzimy w pudełku z suchymi pastelami, są one subtelne i delikatne, bardzo “wypracowane”. Choć odczucie koloru jest “matowo-satynowe”, to jednak, w razie potrzeby możemy dodatkowo nasycić kolor płytki zmieniając go na “nasycony-błyszczący”.

Jednobarwne płytki cementowe – magia marokańskiego słońca

Kolory pomidory…

Płytki specjalnie dla Ciebie – personalizujemy naszą ofertę

Z uwagi na to, że każda płytka cementowa wykonywana jest osobno pojawia się naturalna możliwość wykonywania krótkich serii wyrobu. Wielu naszych klientów skorzystało z tej opcji i stworzyło płytkę w kolorach specjalnych przez siebie skomponowanych. Jest to nasza unikatowa możliwość, która jest dostępna dla Was przy zamówieniu od zaledwie 3 m2! Czas potrzebny na taką “operację” wynosi ok. 8 tygodni od zamówienia do dostawy. Poniżej pokazujemy dwa przykłady takich realizacji.

Płytki cementowe 3330 w kolorach specjalnych

Płytki cementowe 204 w kolorach specjalnych, kuchnia

Ważne właściwości płytek cementowych

Płytki cementowe to materiał formowany ręcznie. Nigdy nie należy porównywać go do płytek ceramicznych z masowej produkcji! Powierzchnie wykonane z cementu są wrażliwe na działanie kwasów, są dość nasiąkliwe (nasiąkliwość nieimpregnowanej płytki to ok. 10%), dlatego płytki wymagają impregnacji. Prawidłowo przeprowadzony montaż i właściwie dobrane impregnaty umożliwiają stosowanie płytek cementowych nawet w miejscach takich jak resturacje. Każdy klient otrzymuje od nas kompletną ofertę środków do montażu i pielęgnacji.

Terminy realizacji

Posiadamy płytki dostępne od ręki oraz zasób płytek dostępnych w ciągu ok. 14 dni. Czas wykonania płytek cementowych w Maroku oraz ich dostawa do klienta zwykle nie przekracza 8 tygodni. Przy czym mowa tu o płytce wykonywanej od początku, np. w kolorach specjalnych. Jest z czego wybierać! Zapraszamy do składania zapytań. Pełną ofertę można zobaczyć w naszym sklepie internetowym.

Galeria realizacji z naszymi produktami

Obraz mówi więcej niż 1000 słów! Poniższe zdjęcia pokazują realizacje, w których wykorzystano dostarczone przez nas produkty. Żadnych „inspiracji” – konkretna praca!
Serdecznie dziękujemy Wam za udostępnienie zdjęć i możliwość podzielenia się nimi!